Milli Nizam Partisi Hakkında Bilgi

Bu yazımızda Milli Nizam Partisi’nin ne zaman kurulduğu, Milli Nizam Partisinin kurucularının kimler olduğu, Milli Nizam Partisi’nin temel görüşleri ve Milli Nizam Partisinin neden kapatıldığı hususunda kısa bir bilgi vereceğiz.

 

Konya Bağımsız Milletvekili Necmettin Erbakan ve 17 arkadaşı tarafından kurulan Milli Nizam Partisi, kuruluşunun hemen ardından Adalet Partisi’nden ayrılan iki milletvekilinin de katılımıyla TBMM’de üç milletvekili ile temsil olanağı bulmuştur.

 

Partinin kurucu genel başkanı Erbakan, 1926’da Sinop’ta doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Makine Fakültesi’ni bitirdikten sonra aynı fakültede bir süre asistanlık yaptı. Ardından Almanya’da Aachen Teknik Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını tamamladı.

 

Erbakan, Türkiye’ye dönmesinin ardından 1956’dan 1963’e kadar Gümüş Motor Dizel Motorları fabrikasından genel müdürlük yapmış; 1966’da Odalar Birliği Sanayi Dairesi başkanlığına seçilmiştir.

 

1968’de ise Cumhuriyet Senatosu üçte bir yenileme seçimlerinde AP’den aday olmak istedi ama AP bu isteği geri çevirdi.

 

1969’da Odalar Birliği genel başkanı seçildi. Ancak AP hükümetinin seçimleri geçersiz sayması nedeniyle bu görevinden uzaklaştırıldı.

 

1969 Milletvekili genel seçimlerinde adaylık için yeniden AP’ye başvuran Erbakan, bu talebinin bir kez daha reddedilmesi üzerine Konya’dan bağımsız aday oldu ve milletvekili seçildi.

 

Erbakan TBMM’ye girdikten sonra Milli Nizam Partisi’nin kurulmasına öncülük etti.

 

İslamcı bir söylemin egemen olduğu Milli Nizam Partisi’nin programında ahlak, fazilet, milli ve manevi kalkınma gibi kavramlar ön plana çıkarıldı. Serbest rekabetçi ekonomik anlayışa ve faiz sistemine karşı çıkılarak, devlet müdahalesiyle ekonomide bir nizam sağlanması gerektiği öne sürüldü. Avrupa Ekonomik Topluluğu’na girilmesine de karşı çıkan Milli Nizam Partisi, Türkiye’de ağır sanayi yatırımlarına hız verilmesi gerektiğini savundu.

 

Milli Nizam Partisi, 12 Mart Muhtırasının ardından 21 Mayıs 1971 tarihinde, “laikliğe aykırı çalışmalar yürüttüğü gerekçesiyle” kapatıldı. Ancak partinin yöneticileri konusunda herhangi bir ceza davası açılmadı.

 

Milli Nizam Partisi’nin kapatılmasının ardından İsviçre’ye giden Erbakan, bir süre İsviçre’de yaşadı. Ardından Türkiye’ye dönerek 11 Ekim 1972’de bu kez Milli Selamet Partisi adından yeni bir İslamcı parti kurdu.