Edebiyatta Realizm Kısaca Nedir? Bazı Realist Yazarlar ve Önemli Eserleri

 

Konusunu gerçek hayattan alan ve olağandışı sayılabilecek tesadüfi olaylara yer vermeyen edebiyat akımına realizm denir. Realizmde okura sunulan hikaye, yaşanmasından asla şüphe duyulamayacak gerçekçi bir hikayedir. Bu akım fantastik ve romantik ögelere yer vermez.

Stendhal (1783-1842)

Fransız yazarı. Roman, hikâye, seyahat, hatıra türlerinde eserleri bulunan Stendhal’in en öneli iki romanı Kırmızı ve Siyah ile Parma Manastırı’dır.

 

Honore de Balzac (1799-1850)

Dünya roman türünün en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilen Fransız yazarı. İnsanlık Komedyası ana başlığı altında topladığı romanlarından birkaçı; Eugenie Grandet, Goriot Baba, Vadideki Zambak’tır.

 

Prosper Merime (1803-1870)

 

Fransız hikâye ve roman yazarı. Eserleri: Colomba, Carmen, Matteo Falcone, Tamango (hikâye), Chronique du regne de Charles IX (roman).

 

Nikolay Gogol (1809-1852)

 

Roman, hikâye ve tiyatro türlerinde eserler veren Rus yazarı. Önemli eserleri; Dikkanka Yakınındaki Çiftlikte Akşamlar, Mirgorod Hikâyeleri, Petesburg Hikâyeleri (hikâye), Ölü Canlar (roman), Müfettiş, Bir Evlenme, Kumarcılar’dır (tiyatro).

 

 

 

Charles Dickens (1812-1870)

 

İngiliz yazarı. Pickwick’in Kağıtları, Oliver Twist, Antika Dükkanı, David Copperfield, Büyük Ümitler önemli romanlarıdır.

 

 

Theodor Storm (1817-1888)

 

Alman şair ve yazarı. Eserleri: Gedichte, Immense, Camın Altında, Eine Malerarbeit, Ekennof.

 

 

İvan Turgenyev (1818-1883)

 

Rus yazarı. Önemli eserleri; Bir Avcının Notları (hikâye), Rudin, Bir Asilzâde Yuvası, Babalar ve Çocuklar (roman), Köyde Bir Ay, Taşralı Kadın’dır (tiyatro).

 

 

George Eliot (1819-1880)

 

İngiliz yazarı. Eserleri: Rahip Hayatından Sahneler, Silas Marner.

 

 

Gustave Flaubert (1821-1880)

 

Realizmin kurucusu ve en önemli temsilcisi olarak kabul edilen Fransız yazarı. Sağlam üslûbu ile tanınan yazarın önemli eserleri; Madam Bovary, Salambo, Duygusal Eğitim ve Üç Hikâye’dir.

 

 

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1822-1881)

 

Dünya ve Rus romanının en büyük yazarlarından birisi. Ölü Bir Evden Anılar, Suç ve Ceza, Budala, Karamazof Kardeşler, İnsancıklar, Kumarbaz, Ecinniler romanlarından birkaçıdır.

 

 

Goncourt Kardeşler

 

Edmond de Goncourt (1822-1896) / Jules de Goncourt (1830-1870) isimli kardeş Fransız yazarları. Ortak eserleri: Manette Salomon, Journal, Renee Mauperin, Germinie Lacerteux, Madame Gervaisais.

 

 

Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910)

 

Ünlü Rus yazarı. Önemli eserleri; Harp ve Sulh, Anna Karanina, Ölümden Sonra Dirilme, İvan İlyiç’in Ölümü (roman), Yaşayan Ölü, Karanlığın Kudreti’dir (tiyatro).

 

 

Mark Twain (1835-1910)

 

Amerikan yazarı. Seyahat, otobiyografi, hikâye ve roman türlerinde eserler veren Twain’in belli başlı eserleri; Tom Sawyer’in Maceraları, Mississippi’de Hayat, Huckleberry Finn’in Maceraları’dır.

 

 

Alpnonse Daudet (1840-1897)

 

Fransız realist ve natüralist yazarı. Eserleri: Değirmenimden Mektuplar, Pazartesi Hikâyeleri (hikâye), Taraskonlu Tartaren, Jack, Sapho (roman). Guy de Maupassant (1850-1893): Adı natüralistler içinde de zikredilen Fransız hikâye ve romancısı. Üç yüzün üzerinde hikâye (Tombalak, Ayışığı, Küçük Roque) ve Bir Hayat, Güzel Dost, Ölüm Kadar Acı isimli üç roman kaleme almıştır.

 

 

Paul Bourget (1852-1935)

 

Psikolojik romanın güçlü isimlerinden Fransız yazarı. Eserleri: Çağdaş Ruhbilim Denemeleri, Yeni Çağdaş Ruhbilim Denemeleri, Bir Kadının Yalanları, Mavi Düşes, Çömez, Cruelle Enigme, L’Etape, Cosmopolis.

 

Daniel Defoe (1659-1731)

 

İngiliz yazarı. Eserleri: Robinson Crusoe, Memories of a Cavalier, Colonel Jacque, Moll Şanders, Roxano.

Anton Çehov (1860-1904)

 

Hikâye türüne yeni bir tarz kazandırmış Rus yazarı. Belli başlı eserleri; Hikâyeler (hikâye), Martı, Vanya Dayı, Üç Kızkardeş, Vişne Bahçesi’dir (tiyatro).

 

Maksim Gorki (1868-1936)

 

Rus yazarı. Eserleri: Ana, Üç Kişi, Artamanovların İşi, Klim Samgin’in Hayatı (roman), Tecrübeler ve Hikâyeler, Hikâyeler (hikâye), Ayaktakımı Arasında (tiyatro).

 

 

Ernest Hemingway (1899-1961)

 

Nobel edebiyat ödülü sahibi Amerikan yazarı. Silahlara Veda, Çanlar Kimin İçin Çalıyor, İhtiyar Balıkçı, Klimanjaro’nun Karları, Güneş Yine Doğar önemli romanlarıdır.

 

 

John Steinbeck (1902-1966)

 

Modern Amerikan edebiyatının yazarlarındandır. Hikâye ve roman türlerinde eserler veren yazarın önemli romanları; Altın Kupa, Cennet Çayırları, Kenar Mahâlle, Fareler ve İnsanlar, Gazap Üzümleri, Sardalya Sokağı, Ay Battı, Aşk Otobüsü, Cennet Yolu, İnci’dir.

Görüş ve Önerileriniz İçin