Peter Drucker Kimdir? Kısaca Fikirleri

Bu yazımızda özellikle “Gelecek İçin Yönetim” Adlı kitabıyla tanınan Peter Drucker kimdir sorusuna cevap vermeye çalışacak ve Drucker’in yönetim bilimi alanına yaptığı katkılara değineceğiz.

 

Yönetim bilimi alanındaki en önde gelen düşünürlerden olan Peter Ferdinand Drucker yönetim bilimi alanında çok sayıda eser vermiştir. Bu eserlerindeki deki temel vurgu değişimdir. Bir başka ifadeyle Drucker yaptığı çalışmalarla ekonomik ve sosyal alandaki değişimlere işletmelerin ve yöneticilerin nasıl uyum sağlayabileceği konusunu incelemiştir.

 

Drucker’a göre değişim içerisinde olan ekonomi değil toplumdur ve değişim içerisinde olan toplumun merkezinde insan vardır. Drucker’a göre geleceğin toplumu bilgi üzerine kurulu olacağından bilgiye sahip olmak büyük bir güç hâline gelecektir. İşletmeler, bu değişimi çok iyi görebilmeli ve değişen toplumu çok iyi bir şekilde kavrayabilmelidir.

 

Ancak Drucker’e göre geleceğin toplumu değişim kadar belirsizlikleri de beraberinde getirecektir. Bu nedenle Drucker; bilgi birikimi, yaratıcılık, problem çözme yeteneği ve girişimcilik gibi unsurların gelecekte ortaya çıkacak olan belirsizlikleri aşmada çok daha kilit bir rol oynayacağını ileri sürer. Çünkü işletmeler, gelecekte çok daha riskli ortamlarda ve fırtınalı havalarda iş yapmak zorunda kalacaktır. Dolayısıyla bu değişime ayak uyduran işletmeler daha başarılı olacaklar ve bu süreçten daha kazançlı çıkacaklardır.

 

Drucker’in problem çözme ile ilgili olarak öne sürdüğü sırasıyla şu şekildedir:

  1. Problemi tanımla,
  2. Nedenlerini belirle,
  3. Alternatif çözümleri belirle,
  4. Çözümler arasında en uygununu seç,
  5. Uygula ve kontrol et.

 

Drucker öne sürdüğü tüm bu düşüncelerle post-fordist döneme damgasını vurmuş; öne sürdüğü model, dünyanın önde gelen firmalarında yaygın bir şekilde uygulanmıştır.